loading

Sporządzamy wyceny nieruchomości: niezabudowanych (działki), zabudowanych (budynki, domy, domy w trakcie budowy), lokalowych (lokale mieszkalne, lokale użytkowe), komercyjnych (budynki biurowe, handlowe, obiekty usługowe itd.), przemysłowych (obiekty fabryczne, obiekty produkcyjno-magazynowe), rolnych leśnych, zabytkowych, specjalnego przeznaczenia, wyceny wartości niematerialnych i prawnych.

Kiedy musimy zapłacić opłatę planistyczną? Opłata planistyczna inaczej nazwana rentą planistyczną naliczana jest w ciągu 5 lat od dnia, w którym plan zagospodarowania zaczął obowiązywać. Przy każdej sprzedaży nieruchomości w tym okresie, której wartość wzrosła na skutek uchwalenia planu, gmina lub miasto pobierze opłatę. Gmina ustala w planie wysokość takiej opłaty w przedziale od 0 do 30 proc. wzrostu wartości ustalonej dla danej nieruchomości.

Jak wygląda w praktyce naliczanie i pobieranie opłaty?

  1. Sprzedajemy działkę, której wartość wzrosła po uchwaleniu lub zmianie planu, u notariusza.
  2. Notariusz przekazuje w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy wypis aktu notarialnego do Gminy.
  3. Burmistrz wydaje decyzję o opłacie od wzrostu wartości gruntu, oczywiście po uprzednim ustaleniu wartości rynkowej działki przed i po uchwaleniu planu przez rzeczoznawcę majątkowego.

Trzeba zaznaczyć, że cena podana w akcie notarialnym, nie jest podstawą naliczenia opłaty. Sprzedając nieruchomość, zdarza się ze sprzedajemy ją nie uwzględniając wartości rynkowej i cena zawarta w akcie jest niższa. Opłatę naliczać się będzie od wartości rynkowej ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego, który na podstawie oględzin i cech nieruchomości ustali wartość rynkową.

Poniżej podaję przykład wyliczenia opłaty przyjmując przykładowe wartości nieruchomości:
Op = Sp*(Wn – Wp)

Gdzie:
Sp – stawka procentowa uchwalana przez Radę Gmin, dla przykładu przyjęto 25%

Wp-wartość nieruchomości przed uchwaleniem lub zmianą planu np. grunt rolny 1000 m2 po 10 zł/m2 czyli wartość rynkowa 10.000 zł

Wn – wartość nieruchomości po uchwaleniu lub zmianie planu np. grunt budowlany 1000 m2 po 70 zł/m2 czyli wartość rynkowa 70.000 zł

Zatem wysokość opłaty planistycznej naliczona przez gminę:
Op =25% (70.000 zł – 10.000zł)= 15.000 zł

Oczywiście to jest przykład dla zobrazowania o jakich kwotach mówimy. Przy umowie sprzedaży nieruchomości, których wartości wzrosły, trzeba zatem liczyć się z koniecznością odprowadzenia do gminy opłaty, nie dotyczy to nieruchomości które miały w poprzednim planie takie samo przeznaczenie.